• Home
  • |
  • About Us
  • |
  • Contact Us
  • |
  • Login
  • |
  • Subscribe

Ashan and Evon are the Stars at Gunner Supercross

Ashan and Evon are the Stars at Gunner Supercross

The thirteenth consecutive running of the Gunner Supercross got underway on 29th July, when 183 drivers and riders gathered at the Sri Lanka  Artillery Complex, Minneriya to compete in this event that features a muddy track with tricky areas and guarantees spectacular racing action to the crowds.

Ashan Silva was crowned Best Driver. Ashan was on top form in the SL-GT class, putting in more stellar peformances in his Mitsubishi Evolution by winning both rounds.

The Best Rider award was won by by Evon Biyagee Gurisinghe, who came under pressure from riders like Sameera Premaratna, nevertheless managed to finish well to take the crown.

Elsewhere, Himash Thenakoon took victory in the Nissan March one-make class. Imal Manchanayaka put in a great performance at the Group SM – Super Motard category, winning both races.

Kushan Pieris won the SL-H 1618cc category, and came in second in both SL-GT class events after fierce battles with rival Ushan Perera. Perera finished third in both SL-GT rounds.

In the SL-A modified cars up to 1050cc, it was a family finish with S. A. Lakshika winning the race, defeating her brother Duminda Amarasiri, who came in at second, as well as her husband Sachith Pathirana who finished third. Rare indeed that we see such family domination in one class!

 

RESULTS

Pos         Name

Group SL - E Cars up to 1000 cc Nissan March (One Make)                         

1              Himash Thenakoon                             

2              Mihan Peiris                          

3              Jagath Fernando                 

Group SL -A Modifided Cars upto 1050 cc                      

1              S A Lakshika                         

2              Duminda Amarasiri                              

3              Sachith Pathirana                 

Group J - MX Motor Cycles (Junior) 65CC

Over 7- Under 10 years                       

1              Esala Madadenayaka                           

2              Dineth Mihiranga                 

3              P Y K Samadha Induwara                    

Group M - STD/MOD Motor Cycles

Up To 250CC - RACE 1                       

1              Evon Biyagee Gurusinghe                  

2              Lahiru Jeewantha                 

3              Shanuka Sadaruwan                            

Group SM - Super Motard

up to 750CC - Race 1                          

1              Imal Manchanayeka                             

2              Deshan Solanki                    

3              Sachira Rajakaruna                              

Group SL - N - Ford Laser / Mazda 1500 cc                     

1              Kushan Peiris                       

2              Tharindu Darmeratne                           

3              Shavin Wijerathna                               

Group J - MX Motor Cycles (Junior)

Over 65CC upto 85 cc (2T) - Under 12 years                    

1              Irosh Sumanasekara                            

2              Rashmi Karunarathne                          

3              Hirusha Padukka                  

Group MX - OVER 175CC UPTO 250CC

Race 1                   

1              Ishan Dasanayaka                               

2              Evon Biyagee Gurusinhe                    

3              Buddika Silva                        

Group J - MX Motor Cycles (Junior)

up to 50CC Over 7 - Under 10 years                  

1              Esala Madenayake                               

2              Himasha Padukka                

3              Dineth Mihiranga                 

SL - GT - Cars upto 3500 cc - Race 1                                

1              Ashan Silva                           

2              Kushan Peiries                     

3              Ushan Perera                        

Group SL-N Standard Cars

- Ford Laser / Mazda 1300 cc                             

1              Lalin Kirinde                         

2              Tharuka Ratnayaka                              

3              Akila De Costha                    

Group J - MX Over 65CC upto 85CC (2T) Under 15                        

1              Stephan Fernando                               

2              Kesara Godage                    

3              D M D Kalhara                       

GROUP 'MX RACING' - Racing Motorcross Bikes

125cc Forces Event - Special Club Event                         

1              Buddika Silva                        

2              Samira Premaratna                               

3              Lahiru Jeewantha                 

Group SL - H Subaru Legacy 2200CC (One Make)                         

1              Malika Kuruwitaarachchi                      

2              Sachith Pathirana                 

3              Praboji Bandara                    

Group SL-E Cars Ford Laser/Mazda 1300 cc                   

1              Kolitha Edirisinghe                              

2              Induwara Senadeera                            

3              Amila Kalugampitiya                             

Group M - STD/MOD Motor Cycles  Up to 125CC                           

1              Ashan Sehara                       

2              Nihal Wijeratna                     

3              M N Perera                            

Group T & J Petrol & Diesel "Open"                 

1              Ishraq Wahab                       

2              Dr.Sanjaya Sedara Senarath                               

3              Shiran Muthutantri                

Group M - STD/MOD Motor Cycles UP TO 250CC 

Race 2                   

1              Evon Biyagee Gurusinghe                  

2              Lahiru Jeewantha                 

3              Shanuka Sadaruwan                            

Group SL - H Cars upto 1618 cc                        

1              Kushan Peiris                       

2              Zaakir Wahab                       

3              Satchit Pathirana                  

Group SM - Super Motard Including

up to 750CC - Race 2                          

1              Imal Manchanayeka                             

2              Sachira Rajakaruna                              

3              Deshan Solanki                    

SL - GT - Cars upto 3500 cc - Race 2                                

1              Ashan Silva                           

2              Kushan Peiries                     

3              Ushan Perera                        

Group MX - Upto 250CC - Race 2                      

1              Sameera Premaratna                            

2              Evon Biyagee Gurusinhe                    

3              Buddika Silva