• Home
  • |
  • About Us
  • |
  • Contact Us
  • |
  • Login
  • |
  • Subscribe
Ashan and Buddhika Best again at Cavalry Supercross

The 2018 running of the Cavalry Supercross took place recently, and it was no surprise that Ashan Silva topped the event as the Best Driver, winning both SL-GT class events. Ashan is at the top of his game, and he can be considered to be of international level, such is the dominance he has shown in the string of events following this one too. This is the second time he has clinched Best Driver at Cavalry.

Held at the Pangolla Ironside Camp in Kurunegala, the Cavalry supercross is the third event in the Hutch Sri Lanka Super Series 2018, and is run on a dirt track. Twenty four driving and riding events were hosted this year. The event is organized by the Sri Lanka Armoured Corps, in collaboration with Sri Lanka Association of Racing Drivers (SLARDA) and the Asian Motor Racing Club (AMRC).

The Best Rider trophy was clinched by Private Buddhika Silva of the Sri Lanka Signal Corps in a convincing victory, beating Sameera Premaratne at the last jump of the first race in the GROUP 'MX RACING'  - Racing Motorcross Bikes over 100CC up to 125CC (2T) class.

Ashan and Buddhika were Best Driver and Rider at the Colombo Supercross too.

 

Results

Pos         Driver

                Group SL E - NISSAN MARCH 1000 CC                            

1              Chanuka Beligolla                

2              Devin Serasinghe                

3              Dilanka Wijesuriya                               

                Group SL A - MINI 7- 1000 CC                            

1              K. Parameshwaran                               

2              Duminda Jayasinghe                           

3              Thanush Kanna                    

                Group J - MX 2. Racing Motorcycles 50 CC

upto 65 cc (2T) Over 7 Years  Under 10 years                  

1              Dineth Mihiranga                 

2              Mithmal Sudasinghe                            

3              Samadha Induwara                              

                Group M STD/MOD Upto 125CC ( 2T)                               

1              Ashen Shehara                     

2              Nihal Wijerathne                  

3              M. N. Perera                          

                Group SM - Super Motard up to 750CC

Race 1                   

1              Sachira Rajakaruna                              

2              Imal Manchanayake                             

3              Deshan Solanki                    

                Group JMX1.  Racing Motor Cycles 50CC

Over 5 Years & Under 10 years                          

1              Esala Madanayake                               

2              N. K. Imasha                          

3              Dineth Mihiranga                 

Group SL - S SPECIALS Up to  1500 CC                          

1              Zaakir Wahab                       

2              Kamil Hussain                       

3              Irshad Faham                       

                Group SL - E  FORD LASER / MAZDA 1300 CC                               

1              Devin Serasinghe                

2              Induwara Senadeera                            

3              Sanjaya Weerabahu                             

                Group SL - A Modified Cars up to

and including 1050 cc                         

1              Duminda Amarasiri                               

2              S. A. Lakshika                       

3              Michel Wijesuriya                 

                SL - GT - Cars upto 3500 CC Race 1                 

1              Ashan Silva                           

2              Ushan Perera                        

3              Sajaad Zuhair                       

                Group J - MX 3. Racing Motorcycles 65CC

upto 85CC (2T) over 9 years up to 12 years                     

1              Irosh Sumanasekara                            

2              Rashmi Karunarathne                          

3              Rivinu Rathnayake                               

                Group M - STD/MOD Motor Cycles

Up to 250CC - Race 1                          

1              Evon Gurusinghe                 

2              Shanuka Sandaruwan                          

3              Sandaru Shanilka                 

                Group J - MX Over 65CC upto 85CC (2T)

and up to 150cc (4T) - Under 15                        

1              D. M.D. Kalhara                     

2              Stephan Fernando                               

3              Kesara Godage                    

                GROUP 'MX RACING' - Racing Motorcross Bikes

OVER UPTO 125CC (2T)                     

1              Buddika Silva                        

2              Sameera Premarathna                          

3              Lahiru Jeewantha                 

                Group SL-N Standard Cars

Ford Laser/Mazda 1300 cc                  

1              Upulwan Serasinghe                           

2              Lalin Kirinde                         

3              Duminda Jayasinghe                           

                Group SM - Super Motard

up to 750CC - Race 2                          

1              Imal Manchanayake                             

2              Deshan Solanki                    

3              A. G. T. Pathum Dananjaya                 

                Group SL - H Subaru Legacy 2000CC                              

1              Malinda Gunasekara                            

2              Malika Kuruwitarachi                            

3              Buddika Ruklantha                               

                Group  MX – up to 250CC - Race 1                    

1              Buddika Silva                        

2              Sameera Premarathna                          

3              Gayan Sandaruwan                             

                Group SL - H Cars up to 1618 cc                       

1              Kushan Peiris                       

2              Zaakir Wahab                       

3              Shehara Jayawardana                         

                Group T & J - Diesel Turbo up to 5500cc                         

1              Buddhika Ruklantha                            

2              W. Priyantha                         

3              Chamodh Samarakoon                       

                Group SL - N - Ford Laser/Mazda  1500 cc                      

1              Kushan Peiris                       

2              Tharindu Dharmarathna                      

3              Upulwan Serasinghe                           

Group M - Std/Mod Motor Cycles

Up to 250CC - Race 2                          

1              Evon Gurusinghe                 

2              Shanuka Sandaruwan                          

3              Lahiru Jeewantha                 

                SL - GT Cars up to 3500 CC - Race 2                

1              Ashan Silva                           

2              Kushan Peiris                       

3              Dinesh Jayawardana                           

                Group MX - UPTO 250CC - Race 2                    

1              Evon Gurusinghe                 

2              Buddika Silva                        

3              Gayan Sandaruwan