• Home
  • |
  • About Us
  • |
  • Contact Us
  • |
  • Login
  • |
  • Subscribe

Ashan and Ishan Triumph at Sigiriya

Ashan and Ishan Triumph at Sigiriya

The Sigiriya Rallycross track offers drivers and riders a combination of gravel and tarmac surfaces, each representing their own unique challenges. Having been run since 2013 at the Sri Lanka Air Force base in Sigiriya, the motorcycle track has ten jumps and offers spectacular sights to the crowds who throng there each year.

This year the event was organized by the Sri Lanka Automobile Drivers Association (SLADA) and is a part of the Sri Lanka Automobile Sports (SLAS) Championship.

Last year saw Ishan Dasanayake crowned the Best Rider at the track, while Kushan Pieris was crowned best driver as he won Race 2 of the SL-GT event as well as two other events.

This year saw Ishan Dasanayake retain his Best Rider crown at Sigiriya for the third year in a row! Debuting the new TVS RTR, he was a formidable force but faced worthy opposition from the likes of Buddhika Kasun Silva and Evon Biyagee Gurusinghe.

On four wheels, Ashan Silva reigned supreme in both races of the SL-GT class, comfortably taking the Best Driver crown, taking it from Kushan Pieris. Kushan however won the SL-H 1618cc and Ford Laser/Mazda 1500 categories this year.

 

Results

 

Group J - MX Motorcycles (Junior) Over 65CC

upto 85 cc (2T) - Over 7 years and Under 12 years

1              Dileesh Kevitiyagala

2              Hrusha Padukka

3              Rashmi Karunarathna

GROUP 'MX RACING' - Racing Motorcross Bikes

over 100cc up to 125cc (2T)

1              Buddika Kasun Silva

2              Ishan Dasanayake

3              Sameera Premarthna

Group SL - E  Cars upto 1000cc Nissan March
1              Dilupa Palliyaguru

2              Devin Serasinghe

3              Mihan Peiris

Group J - MX Over 65CC upto 85CC (2T) Under 15

1              D M D Kalhara

2              Kesara Godage

3              Stephan Fennando

Group SL - A Modified Cars up to 1050 cc

1              Duminda Amarasiri

2              Romesh Gunewardena

3              Michael Wijesuriya

Group M STD/MOD Upto 125CC ( 2T)

1              M N Perera

2              Nilanka Mawella

3              K A D Ravisha Jayashanth

Group M - STD/MOD Motor Cycles

upto 250CC - Race 1

1              Evon Biyagee Gurusinghe

2              Shanuka Sadaruwan

3              Lahiru Jeewantha

SL - GT  Cars upto 3500 cc - Race 1

1              Ashan Silva

2              Kushan Peiris

3              Missaka Naveen

Group J - MX Motor Cycles (Junior) up to 50CC

1              Esala Madenayake

2              Himasha Padukka

3              L P T Anhas

Group SM - Super Motard up to 750CC - Race 1

1              Imal Manchanayeka

2              Deshan Solanki

3              Buddika Dinesh

Group SL-E  Ford Laser/Mazda 1300 cc

1              Devin Serasinghe

2              Amila Kalugampitiya

3              A R Ajith Ramanayaka

Group SL-N Ford Laser/Mazda 1300 cc

1              Upulwan Serasinghe

2              Tharuka Rathnayaka

3              Akila De Costa

Group  MX - upto 250CC - Race 1

1              Ishan Dasanayaka

2              Sameera Premarathna

3              Gayan Sandaruwan

Group SL - N - Ford Laser/Mazda 1500 cc

1              Kushan Peiris

2              Anuradha Amarasinghe

3              Upulwan Serasinghe

Group SL - H Subaru Legacy 2200CC (One Make)

1              Malika Kuruwitaarachchi

2              Buddika Ruklantha

3              Malinda Gunasekara

Group M - STD/MOD Motor Cycles

upto 250CC - Race 2

1              Evon Biyagee Gurusinghe

2              Shanuka Sadaruwan

3              Lahiru Geewantha

Group SL - H  Cars upto 1618 cc

1              Kushan Peiris

2              Missaka Navein

3              S A Harsha

Group SM - Super Motard up to 750CC - Race 2

1              Imal Manchanayeka

2              Deshan Solanki

3              A G T P Dananjaya

SL - GT Cars upto 3500 cc - Race 2

1              Ashan Silva

2              Missaka Naveen

3              Kushan Peiris

Group  MX - upto 250CC - Race 2

1              Evon Biyagee Gurusinhe

2              Ishan Dasanayaka

3              Buddika Kasun Silva